CE-Forum: Introduktion til dit faglige netværk
24 juni, 2021
Køb af maskiner: De dyreste fejl er i kontrakten
13 august, 2021
CE-Forum: Introduktion til dit faglige netværk
24 juni, 2021
Køb af maskiner: De dyreste fejl er i kontrakten
13 august, 2021

Webinar: Nyt om ansvar vedr CE-mærkning af maskiner

Maskinsikkerhed ApS' Hans Morten Henriksen fortæller på et webinar d. 8. september 2021 om skærpet straf og en noget skarpere konsekvens ved mangler i maskiners indretning og CE-mærkning.

Inden for det sidste år er meget alvorligere konsekvenser af manglende eller dårlig CE-mærkning af maskiner blevet tydelige, dels i regler, dels i konkrete sager:

  • Flere bøder på vej
  • Mulighed for fængselsstraf
  • Forsikringsdækning nægtet
  • Bortvisning af ansat

Webinaret er for jer hos maskinfabrikanter og maskinbrugere, der har ansvar for, eller deltager i jeres virksomheds produktudvikling, jer der har opgaver vedrørende CE-mærkning jf. Maskindirektivet og evt. andre interesserede.

Se videoen nedenfor. Hvis ikke videoen er synlig, kan du prøve at genstarte siden og acceptere cookies.

Nederst på denne side kan du hente advokatnotat, samt link til et datablad, der fortæller om hvad du kan gøre for at sikre dig at I har kendskab til kvaliteten af jeres egen CE-mærkning.

SE WEBINAR UNDER HER ELLER IGENNEM LINKET HER

CE-mærkning: Konsekvenser ved mangler skærpes.

Sikkerhedsstyrelsen har med Lov om produktsikkerhed og markedsovervågning fra 1. juli 2020, og Bekendtgørelse om maskiner pr 1. juli 2021 givet mulighed for mærkbare og afskrækkende bøder og også fængselsstraf for mangler. Og Sikkerhedsstyrelsen har allerede indstillet flere til ”retslig tiltale” som bøder kaldes på deres sprog. Pr 15. august 2021 er der ikke indstillet nogen til fængselstraf.

Men der er også andre nyere konsekvenser: Dels har et forsikringsselskab i en konkret sag nægtet udbetaling af erstatning med begrundelsen ”at maskinen var taget i brug uden CE-mærkning”, dels er en direktør bortvist for at ikke at have informeret bestyrelsen korrekt om mangler vedr CE-mærkningen af virksomhedens hovedprodukt.

Maskinsikkerhed ApS har fået lavet en uafhængig advokatvurdering af om det kan være berettiget, at bortvise hhv. en direktør eller en ansvarlig medarbejder for ikke at informere korrekt om mangler ved sikkerhed og CE-mærkning, og advokaten har vurderet, at det godt kan være berettiget.

Advokatnotat om ansvar i forbindelse med CE-mærkning

Hent advokatnotat

Hvad kan du selv gøre?

Læs mere i vores datablad eller kontakt os via mail eller telefon.

Hent datablad om kvalitetsmåling

Link til artikel i Maskinmesteren