HI Tech & Industry Scandinavia
30. september - 2. oktober 2025

Mød Maskinsikkerhed på HI25 og få ny viden, løsninger og konkrete værktøjer
Vi tager tre højaktuelle emner med på messen og giver dig klare svar på, hvad du skal gøre, og hvordan du gør det.
Få en præsentation af Rapid Loto, et virkeligt effektivt program til lock out-instruktioner. Se eksempler, og stil spørgsmål direkte til vores konsulenter.
Vi glæder os til at fortælle om nyheder i branchen og dele ud af vores viden, samt se jer til vores daglige foredrag inden for ATEX, CE-mærkning og maskinsikkerhed.
Du kan finde Maskinsikkerhed ApS på messen: Stand E4106
Foredragene afholdes i lokale M21 + M22 ved Hal M.
Ved deltagelse af foredrag, modtages en invitationskode til at få en gratis billet til messen.

Hans Morten Henriksen
Direktør
hmh@maskinsikkerhed.dk
Konferencer alle dage
| Maskinforordningen gælder fra 14. januar 2027 – er I klar? |
Maskinforordningen 2023/1230 bringer masser af ændringer, men hvad skal I reelt gøre anderledes? Vi giver et klart overblik over de vigtigste nye krav og foreslår løsninger, der kan spare både tid og penge.
Hør om hvad I skal gøre ved bl.a.:
- Ergonomi i forhold til operatørens kapacitet
- Maskiners brug af AI
- Krav om tilstrækkelig cybersikkerhed
- Elektroniske brugsanvisninger
- CE-mærkning af software
- Nye regler om væsentlig ændring – og de meget store omkostninger for brugerne
Få overblik og konkrete løsninger fra Maskinsikkerheds direktør Hans Morten Henriksen på HI25
| Sikkerhed ved fjernstyring: krav og løsninger til fabrikanter og brugere |
Flere maskiner kan i dag styres på afstand, men hvad skal der være styr på for at gøre det sikkert? På HI25 giver vi konkrete krav og løsninger til både fabrikanter og brugere: lokal tilladelse, sikre lockout-løsninger, korrekt brug af kamera som sikkerhedsfunktion m.m.
Hør Maskinsikkerheds Hans Morten Henriksen, ISOs projektleder på området, gennemgå de kommende internationale krav, afprøvet på alt fra robotter til havmøller, og se, hvordan I kan implementere dem effektivt med høj sikkerhed og oppetid.
Besøg os på Stand E4106 og få en præsentation af Rapid Loto, et effektivt program til skrivning af lock out-instruktioner.
| Skal du i gang med ATEX? |
PtX, medicin, laboratorier eller procesindustri? ATEX og eksplosionssikring kan virke komplekst, men mange opgaver er faktisk enkle at løse.
Få en skarp introduktion fra en specialist, der viser, hvad du selv kan klare, og hvordan du vælger produktionsvenlige løsninger. Vi giver dig overblik over zoneklassificering, ATEX-APV, vedligehold, design af procesanlæg og maskiner til eksplosionsfarlige områder.
Mød Maskinsikkerhed ApS og få inspiration til, hvordan I kommer sikkert og effektivt i mål med ATEX.
Få en skarp introduktion fra en specialist, der viser, hvad du selv kan klare, og hvordan du vælger produktionsvenlige løsninger. Vi giver dig overblik over zoneklassificering, ATEX-APV, vedligehold, design af procesanlæg og maskiner til eksplosionsfarlige områder.
Mød Maskinsikkerhed ApS og få inspiration til, hvordan I kommer sikkert og effektivt i mål med ATEX.

Thomas T. Petersen
Projekt- og salgschef
ttp@maskinsikkerhed.dk
